Kanał: Międzyzdroje

Metryczka

 • Widownia: 118444
 • Produkcja: AlfaTV 2017
 • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
 • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
 • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Film "Gmina Międzyzdroje z drona" w wersji z polskim komentarzem. Czyta znany lektor - Stanisław Heropolitański.

Gmina Międzyzdroje położona jest na terenie wyspy Wolin. Przepiękne usytuowanie pomiędzy szeroką plażą z wysokim brzegiem klifowym a leśnymi połaciami Wolińskiego Parku Narodowego to walory składające się na atrakcyjność tego nadmorskiego kurortu. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, korzystny mikroklimat o właściwościach leczniczych, dzika przyroda, piękne krajobrazy przyciągają kilkaset tysięcy osób każdego roku, spędzających tu swoje urlopy i znajdujących wytchnienie w kontakcie z morzem i przyrodą.

Położenie w najstarszej geologicznie części wyspy Wolin, w pofałdowanym terenie, wśród wzgórz morenowych i śródleśnych jeziorek polodowcowych stanowi o atrakcyjności krajobrazu miasta i okolicy.

Klimat regionu różni się od klimatu reszty kraju, gdyż wpływ na jego charakter wywiera obecność Morza Bałtyckiego i wody Zatoki Pomorskiej. Jego charakterystyczne cechy to duża wilgotność powietrza, zmienność pogody, duże różnice temperatur w ciągu doby (szczególnie wiosną). Turystów do przyjazdu zachęcą ciepłe i długie jesienie, a także łagodne zimy.

Główną atrakcją przyrodniczą jest Woliński Park Narodowy, który jest pokryty liczną siecią szlaków pieszych, pozwalających na wędrówki oraz obserwację rzadkich już gatunków zwierząt.

We wschodniej części miasta wznoszą się wysokie wzgórza, spadające stromymi, klifowymi urwiskami do morza. Na terenie gminy na uwagę zasługuje unikatowe jezioro Turkusowe w Wapnicy. Powstało ono na skutek zalania wodami podskórnymi wyrobisk kredowych. Zalegający w nim węglan wapnia sprawia, iż jezioro mieni się różnymi barwami zieleni w zależności od oświetlenia.

Dogodnym punktem widokowym jest wzniesienie Zielonka koło Lubina. Roztacza się z niego panorama rozlewisk Starej Świny oraz wód Zalewu Szczecińskiego. Walory przyrodnicze wyspy Wolin w połączeniu z piękną architekturą miasta stanowią o jego urodzie i atrakcyjności, przyciągając tym samym rzesze turystów.

ALEJA GWIAZD - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru.

PARK im. FRYDERYKA CHOPINA – założony przez Arnolda Lejeune w XIX wieku,  rosną w nim efektowne okazy dębów, platany pochodzenia greckiego, żywotniki i cisy. W okazałej willi obok parku  mieści się Międzynarodowy Dom Kultury. Budynek w stylu klasycystycznym był jednym z najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim. Od 1879 roku funkcjonował jako Dom Zdrojowy (Kurhaus). W jego wnętrzu na górze mieściły się pokoje dla gości, na dole czytelnia, sala muzyczna i baletowa. Obecnie w zabytkowych wnętrzach obywają się  liczne imprezy kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

MIĘDZYNARODOWY DOM KULTURY– budynek z końca XIX w. wpisany do rejestru zabytków, usytuowany przy nadmorskiej promenadzie na łagodnym wzniesieniu przy Parku im. F.Chopina . Budynek zdobią wspaniałe elewacje i atrakcyjne wnętrza, miejsce licznych wystaw, koncertów i imprez kulturalnych.

AMFITEATR jest usytuowany pomiędzy Hotelem Amber Baltic i molo. Został przebudowany w 2010 roku. Wyburzono starą drewnianą scenę i postawiono murowaną, zwieńczoną szklanym dachem. Organizowane są tutaj liczne imprezy muzyczne i kabaretowe. Pojemność obiektu wynosi 800 osób.

GABINET FIGUR WOSKOWYCH  - wystawa woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki. Jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce.

MOLO – najdłuższe betonowe molo w Polsce, o długości 395 m.  Pierwszy drewniany pomost został wybudowany w 1884 roku. Molo jest ulubionym miejscem  nie tylko zakochanych odwiedzających Międzyzdroje, ale także wszystkich turystów podziwiających morską panoramę podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów. W 2004 roku molo zostało przedłużone. Ostatnie 75 metrów jest obniżone, by mogły do niego cumować statki żeglugi przybrzeżnej.

PROMENADA ZACHODNIA – miejsce spacerowe, z którego można podziwiać nadmorskie pejzaże. Mieści się między zejściem na plażę J, a zejściem K. Promenada została wybudowana w 2014 roku przez Spółkę Marina Invest sp. z o.o. przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej.

STACJA MORSKA UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO  - dawny punkt obserwacyjny nabrzeża Straży Granicznej. Na stacji prowadzone są badania morskiej strefy brzegowej jako miejsca interakcji morza, lądu i atmosfery. Do Stacji należy szesnastometrowa wieża obserwacyjna, na której zainstalowana jest wysokiej klasy automatyczna stacja meteorologiczna oraz kamery służące do obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Zlokalizowana w zachodniej części  Międzyzdrojów  przy ul. Gryfa Pomorskiego 78a.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEM ŚW. PIOTRA OPOSTOŁA Z 1862 r. - usytuowany na Królewskim Wzniesieniu, którego wieża dominuje nad krajobrazem miasta. Architektem był Friedrich August Stüler, a współautorem projektu i znaczącym sponsorem był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W kościele przy brzmieniu zabytkowych organów odbywają się koncerty pieśni chóralnej i muzyki organowej.

BAŁTYCKI PARK MINIATUR - w parku miniatur można zobaczyć modele najciekawszych zabytków w skali 1:25 pochodzących z państw leżących nad Morzem Bałtyckim, a w środku parku znajduje się miniatura Morza Bałtyckiego. Podczas 45 minutowej podróży dookoła Bałtyku do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, którzy opowiedzą o historii prezentowanych tu zabytków.

WZGÓRZA ST. KOZIEROWSKIEGO– punkt z widokiem  na panoramę Międzyzdrojów. Wzgórza okalają miasto od południowego wschodu. Nazwa ich upamiętnia polskiego uczonego, historyka, który szczególnie zasłużył się  w ustalenie nazw miejscowości na Ziemiach Odzyskanych.

WICKO MAŁE – jezioro należące do wyspy Wolin, będące częścią dawnej zatoki Zalewu Szczecińskiego. Jeziora Wicko Wielkie i Wicko Małe są oddzielone od zalewu mieliznami i cieśninami Delty Świny. Około 60% powierzchni przylegającej na zachodzie do części lądowej należy do obszaru Wolińskiego Parku Narodowego.

TEREN BYŁEGO POLIGONU DOŚWIADCZALNEGO BRONI V3 -  jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona w  bunkrze , gdzie były składowane pociski V3. W pobliżu bunkra znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu. Stanowisko  położone jest przy ulicy Nadbrzeżnej, po drugiej stronie ulicy  znajduje się idealne miejsce do wypoczynku  -  przystań, która oferuje postój jachtów przy pomoście, wypożyczanie kajaków, łódek dla wędkarzy i rowerów wodnych dla dzieci.

PRZYSTAŃ MARINA WAPNICA - to port jachtowy w Wapnicy usytuowany na wschodnim brzegu jeziora Wicko Wielkie w północnej zatoce Zalewu Szczecińskiego. Wyjątkowe i malownicze położenie portu wśród zieleni Wolińskiego Parku Narodowego, nowoczesna architektura zabudowy przystani i bardzo mała odległość do Morza Bałtyckiego, a także wygodny dojazd od strony lądu czyni to miejsce łatwo dostępnym dla prowadzenia czynnej formy wypoczynku i rekreacji opartej na turystyce wodnej przeznaczonej dla każdej grupy wiekowej. Do dyspozycji żeglarzy są:

 • 52 miejsca postojowe przy pomostach cumowniczych oraz betonowym nabrzeżu.
 • prąd i woda na kei
 • slip do wodowania jednostek
 • pralnia i suszarnia
 • stołówka
 • parking dla samochodów i jednostek
 • port dozorowany całodobowo przez personel Mariny
 • możliwość zimowania jednostek na lądzie na terenie portu

JEZIORO TURKUSOWE –  jezioro o turkusowym kolorze. Pozostałość po dawnej kopalni kredy. Nad jeziorem górują lesiste wzgórza, z których można podziwiać w pełni jego urok.

WZGÓRZE ZIELONKA - znajduje się na wschód od wsi Lubin. Stanowi popularny punkt widokowy i jest jedynym dostępnym miejscem, skąd jednocześnie można obserwować Zalew Szczeciński, deltę wsteczną Świny, jezioro Wicko Wielkie oraz Bałtyk. Widać również Lubin, Świnoujście, wzgórze Golm, a przy dobrej widzialności można zobaczyć Ahlbeck.

KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ W LUBINIE -  neogotycki kościół z XIX w. ze strzelistą, ceglaną wieżą. Do końca II wojny światowej był świątynią protestancką. Przed wejściem granitowa chrzcielnica  z XII w, pochodząca prawdopodobnie z poprzedniej świątyni. Kościół został wybudowany w 1862 roku na miejscu poprzedniego.  Znajduje się przy ul. Głównej w Lubinie.

GRODZISKO ŚREDNIOWIECZNE - położone nad zalewowym klifem. Jest to pozostałość po wczesnosłowiańskim grodzie Wolinian (IX-XII w), ekspozycja fragmentów  ceramiki.  Na wzgórzu przygotowano lunety obserwacyjne i  tarasy widokowe, z których roztacza się  widok na Zalew Szczeciński oraz Krainę 44 Wysp. Grodzisko znajduje się naprzeciwko kościoła MB Jasnogórskiej przy ul. Głównej.

WYSPA WOLIN - przybrzeżna wyspa należąca do Polski (powiat kamieński oraz Świnoujście), stanowiąca południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – Świną.

GOSAŃ – wzniesienie położone na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.  Znajduje się ok. 4 km na północny wschód od Międzyzdrojów. Ma wysokość 93,4 m n.p.m. Około 0,7 km na południowy wschód od Gosani znajduje się najwyższe wzniesienie wyspy Wolin – Grzywacz.

KAWCZA GÓRA – punkt widokowy na Zatokę Pomorską we wschodniej części miasta. Jego wysokość to 61 m n.p.m.  Na szczycie postawiono pamiątkowe głazy ze zjazdów leśników z 1892r. – Zjazd Leśników Niemieckich i z 1992r. – Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego, a niżej  kamienny obelisk upamiętniający zjazdy Światowego Związku Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej.

źródło: miedzyzdroje.pl, wikipedia.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze